Ana Sayfa / Tesettür Giyim / Tesettürde Pantolon Seçimi Nasıl Olmalıdır?

Tesettürde Pantolon Seçimi Nasıl Olmalıdır?

İslam dinine ait bir kavram olan tesettür kelimesinin kökü “setr” kelimesidir. Setr kelimesinin anlamı ise örtmek, örtünmek, gizlemek ve gizlenmektir. İslam dini bazı ayetler ile erkeklere ve kadınlara bedeninin belirli kısımlarını gizlemeyi emretmiştir. Bu ayetleri benimseyerek İslam dinine uygun olacak şekilde giyinmek isteyenlerin ise dikkat etmesi gereken bazı hususlar bulunmaktadır. Bunun dışında tesettürde pantolon seçimi en yaygın kullanılan giysilerden bir tanesidir.

Tesettür kadın giyimi söz konusu olduğunda akla gelen sorulardan ilki ise kadınların pantolon giyip giymeyeceği olmuştur. Bu konuda İslam alimlerinin bir kısmı; pantolonun erkek giysisi olduğunu ve bu sebeple kadınların pantolon giymesinin günah olduğunu savunmuşlardır. Diğer bir kısmı ise geçmişte erkek ve kadın giyiminde belirgin farklar olduğunu, ancak günümüzde erkek ve kadın giyim ürünlerinin birbirine benzer olduğunu söylemişlerdir. Bu sebeple de kadınların bedenlerini belli etmeyecek bollukta pantolonlar giyebileceklerini belirtmişlerdir.

Pantolon Nedir?

tesetturde pantolon secimi2

Orta Asya’da ata binmek üzere tasarlandığı düşünülen pantolon; belden başlayan, her iki bacağı da ayrı ayrı saran ve ayak bileklerine kadar uzanan alt giyim ürünüdür. Daha önceleri bu giysi sadece erkekler ile özdeşleştirilmiştir. Ancak günümüzde bu giysi kadın giyiminde de vazgeçilmez bir konumdadır.

Tesettürde Uygun Pantolon Seçimi Nasıl Olmalıdır?

tesetturde pantolon secimi3

 • Tesettürde pantolon seçimi için, pantolonlarda aranan ilk özellik şüphesiz ki kumaşının kalın olması ve kesinlikle iç göstermemesidir. İç gösterecek kumaştan dikilmiş olan pantolonlar tercih edilmemelidir.
 • İkinci özellik pantolonun kalıbının bol olmasıdır. Bedeni saran pantolonlar tercih edilmemelidir.
 • Üçüncü özellik pantolonun boyu ile ilişkilidir. Çünkü erkelerde diz kapaklarının, kadınlarda ise ayak bileklerinin üzerinin görünmemesi gerekir.
 • Dördüncü özellik ise pantolonun rengidir. Dikkat çekici olarak nitelendiren renklerde pantolonlar tercih etmekten kaçınılmalıdır.
 • Beşinci özellik seçilecek olan pantolonun gösterişten uzak ve sade olmasıdır. Pantolon üzerindeki işlemeler, nakışlar, baskılar ve pullar pantolonu gösterişli hale getirir.

Pantolon seçimlerinde bu kriterler akılda tutulmalı ve bu kriterlere bağlı kalınarak seçim yapılmalıdır.

Erkek Giyiminde Kumaş Pantolon

tesetturde pantolon secimi4

Erkeklerin kot pantolon giymesinin caiz olup olmadığı ile ilgili pek çok soru sorulmuş ve pek çok cevap alınmıştır. Bu cevaplar genel manada iki grupta toplanılabilir. İlk gruptaki cevaplar; giyilecek pantolon kumaşının bir önemi olmadığını, önemli olanın giyilecek pantolonun erkeğin bel ve diz kapağı arasındaki vücudunu belli etmemesi yönündedir. İkinci grupta yer alan cevaplar ise; kalıplarının darlığı sebebi ile kot pantolon giyilmesinin erkeğe caiz olmadığı, erkeklerin vücudu sarmayan kumaş pantolonlar tercih etmesinin gerektiği yönündedir.

Tesettürde Pantolon Seçimi İçin Etek Pantolon

Uzaktan bakıldığında pantolon mu etek mi olduğu belli olmayan bu ürünler dikim stili ile pantolonu, bol görüntüsü ile ise eteği andırmaktadır.  Tüm mevsimlerde tercih edilebilen bu etek pantolonlar gömlekler ve bluzlar ile birleştirildiğinde şık, tunikler ve hırkalar ile birleştirildiğinde ise günlük veya spor bir görüntü elde etmenizi sağlayacaktır. Farklı kumaşlardan ve farklı renklerden dikilmiş olan pantolon etek modellerini rahatlıkla kullanabilirsiniz.

Tesettür Kadın Giyiminde Bol Paça Pantolon

tesetturde pantolon secimi7

Farklı renk ve desenlerden dikilmiş olan bol paça pantolonlar kadın tesettür giyiminin vazgeçilmezleri arasında yer almaktadır. İç göstermeyen vücut hatlarını belli etmeyen bol paça pantolonların farklı renkleri farklı parçalar ile birleştirilerek istenilen görüntüye kolaylıkla ulaşılabilir. Ayrıca bol paça pantolonlarda kendiniz için doğru kalıp ve doğru rengi seçtiğinizde, hem olduğunuzdan daha zayıf hem de olduğunuzdan daha uzun bir görüntü elde edebilirsiniz.

Kadın Giyiminde Kot Pantolon

tesetturde pantolon secimi8

Daha çok dar kalıpları ile bilinen kot pantolonların bol kalıbı bulunan modelleri tesettür giyimi için uygundur. Bol kalıplı kot pantolon modelleri şunlardır:

 • Buggy jean: Bol kesime ve düşük bele sahip olan bu pantolonların paçaları o kadar geniştir ki çizmeler ya da botlar üzerinden hiç zorlanmadan geçebilirler.
 • Palozzo: Bu modele sahip pantolonlarda ise paça yukarıdan aşağı doğru gittikçe bollaşmaktadır.
 • Regular fit: Bu model ne çok dar ne de çok boldur.
 • Wide lef: bu modelde paçalar oldukça geniştir. Bu sebeple giyen kimsenin daha ince görülmesini sağlamaktadır.
 • Mom jean: Yüksek belli olan bu modelde pantolon vücuda tam oturmamaktadır ve hafif boldur. 1980 modasının önemli parçalarından olan bu kot pantolonlar son zamanlarda tekrar kullanılmaya başlanılmıştır.
 • Boyfriend jean: Bol, yırtık ve paçası katlı kullanımı ile bilinen bu model hem rahatlığı hem de şıklığı birlikte sunmaktadır. Özellikle yaz aylarında bu model pantolonları gündüzleri spor ayakkabı ile birleştirerek günlük, akşamları ise sandalet ve topuklu ayakkabılarla birleştirerek şık bir görüntü yakalayabilirsiniz.

Dış Giyimle Pantolon Uyumu Nasıl Yakalanır?

Tesettür dış giyimi ürünlerinden olan feracelerin, kapların ve pardösülerin altına giyilecek olan pantolon seçimi de oldukça önemlidir. Bu iki parça arasında bir uyum yakalayabilmek için kumaş ve renk kriterlerine dikkat edilmelidir. Özellikle koyu renk dış giyim ürünü tercih edildiğinde aynı kumaş ve aynı renk tonundaki pantolonun tercih edilmesi bütün bir görüntü elde edilmesinin sağlayacaktır. Açık renk dış giyim ürünlerinde ise aynı kumaşın uyumlu renklerinden dikilmiş pantolonlar birleştirilerek şık bir görüntüye ulaşılabilir.

Hakkında Tesettür Elbisesi

Ayrıca Kontrol Et

yarasa kol ferace onerileri

Yarasa Kol Ferace Nedir?

Değişik ve Farklı Tarzlarda Ferace Modelleri ve Yarasa Kol Ferace Güzel giyinmek, her kadının hakkıdır …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir