Ana Sayfa / Tesettür Modelleri / Tesettürde Panço Modelleri ve Önerileri

Tesettürde Panço Modelleri ve Önerileri

Kare veya dikdörtgen kumaştan vücudu sıcak tutmak amacıyla dikilmiş giysiler panço olarak adlandırılır. Bu giysiler dış giyimde kullanılmaktadır ve genellikle kafadan geçirilerek giyilmektedir. Bebek ve çocuklar, hamileler ve tesettürlüler bu giysiyi sıklıkla kullanmaktadır. Bu giysi ilk olarak on dokuzuncu yüzyılda Kızıldereli kabileler tarafından kullanılmıştır. İlk olarak kahve tonundan dikilmiş olan bu giysiler bugün tüm renkleri ile vitrinleri süslemektedir.

Bu giysi iç mekanlarda kullanabildiği gibi dış mekanlarda da kullanılabilmektedir. Dış mekanlardaki kullanımı ise mont ve kabanların üzerine giyilmesi şeklinde olmaktadır. Sonbahar ve kış aylarının vazgeçilmezi olan bu giysinin tercih edilmesindeki ilk etken sıcak tutması ise ikinci etkende şüphesiz ki rahat ettirmesidir. Ayrıca bu giysinin ince kumaştan dikilmiş olan modelleri yaz aylarında, su geçirmez kumaştan dikilmiş olan modelleri ise yağmurlu günlerde tercih edilebilir.

Bu giysilerin kış mevsimi için dikilmiş olan modelleri için yün, kaşe ve kürk kumaş tercih edilir. Yaz mevsimi için dikilmiş modelleri için tercih edilen kumaş türleri ise triko ve örme kumaşlardır. Panço modelleri genel olarak kısa ve uzun olmak üzere ikiye ayrılmaktadır. Kısa olanlar daha çok etek ve elbiseler ile uzun olanlar ise daha çok pantolonlar ile kombinlemek için uygundur. Yapılacak kombinler ile bu giysi ile şık, günlük ya da spor bir görüntü kolaylıkla elde edilebilir.

Tesettürde Panço Kullanımı

panco modelleri6 panco modelleri2

Tesettür giyimde dikkat edilmesi gereken hususlardan ilki kıyafetin vücut hatlarını belli etmemesi ve iç gösterecek incelikte olmamasıdır. Bu giysinin bol yapısı göz önünde bulundurulduğunda tesettür giyim için oldukça kullanışlı olduğu görülmektedir. Vücut hatlarını belli eden bluz, gömlek, kaban ve montların üzerine giyilen panço tesettür giyime uygun olamayan kıyafetleri bile tesettür giyime uygun bir şekle sokabilir. Ayrıca uzun olan modelleri pantolonlar ile birlikte kullanım içinde uygundur. Farklı kumaş, renk ve desenlerden dikilmiş olan bu giysilerden dolabınızda en az bir tane bulundurmanızı öneririz.

Tesettürde Mevsimlere Göre Panço Modası

panco modelleri5 tesettür giyim

İlkbahar mevsiminde özellikle askeri desenlerin kullanıldığı koyu renkli ve şeffaf yağmurluk panço modası hakimdir. Yaz mevsiminde ise daha çok uzun ve canlı renkler bu giyside tercih edilir. Sonbahar mevsiminde bu giyside etnik desenler ön plandadır. Kış mevsiminde ise daha çok desensiz olan modeller tercih edilir. Kış ve sonbahar mevsiminde bu giysi için tercih edilen renkler şunlardır:

  • Pembe ve tonları
  • Sarı ve tonları
  • Kahverengi ve tonları
  • Yeşil ve tonları
  • Siyah vs.

Tesettürde Pançolu Kombinler

tesettur elbisesi

Tesettür giyimde panço kullanılarak pek çok kombin yapılabilir. Bunlardan ilki etekle birlikte kullanılmasıdır. Yüksel bel etekler birleştirilen bu parçaların boyunun kalça hizasının altında olması bir hayli önemlidir.  Bu iki parçanın renk ve desen açısından uyum içinde olması gerekmektedir. İyi bir kombin yapıldığında bu iki parça kişiyi olduğundan hem daha zayıf hem de daha uzun boylu gösterecektir. Bu giysi kendi başına da kalıbının bol olması sebebi ile fazla kiloları kamufle etmektedir. Bu giysinin eteklerle olan kombini için ayakkabı, kemer ve çanta gibi aksesuarlar kullanılarak günlük, spor ya da şık kombinler oluşturulabilir.

İkincisi ise pantolonlar ile birlikte kullanılmasıdır. Uzun olan modelleri klasik ve ispanyol paça pantolonlar ile kısa olan modelleri ise bol paça pantolonlar ve etek pantolonlar ile kombin edilebilir. Özellikle çift taraflı ve uzun olan modeller ile bot, büyük çanta ve pantolon kombini çabasız bir şıklığa kavuşmanızı sağlayacaktır. Aynı şekilde bu giysinin diz altı olan bu modelleri ile rengi uyumlu bir ispanyol paça pantolonun uyumu da harika olacaktır. Son olarak kot pantolonlar ile bu giysinin uyumlu olduğuna değinilmesi gerekir. Farklı modellerde kot pantolonlar ve farklı modellerdeki bu giysiler birleştirilerek sayısız kombin yapılabilir.

Üçüncüsü ise bu giysinin elbise ile kullanılmasıdır. Özellikle vücut hatlarını belli eden kalem elbiselerin üzerine giyilen bu elbiseler oldukça kurtarıcıdır. Bu iki parçanın doğru kullanımı sayesinde istenilen tarzda kombin gerçekleştirmek mümkündür. Elbise ve bu giysinin birleştirilmesinin bir diğer artısı ise kış aylarında sıcak tutması olacaktır. Çünkü bu giysi elbiseyi kaban ve montlar kadar kapatmayacaktır ancak giyen kişiyi de oldukça sıcak tutacaktır.

Dördüncüsü ise kaban ve montların üzerinde giyilmesidir. Giyilecek kaban veya montlar ile uyumlu olarak seçilen bu ürünler havaların çok soğuk olduğu kış günlerinde büyük bir kurtarıcıdır. Kalın dokusu ve rahat yapısı sayesinde bu giysi aynı gün içerisinde her iki kullanımı ile de kişilere büyük bir konfor sağlar.

Tesettürde Tek Parça Panço Şıklığı

tesettur giyim

Farklı kıyafetlerle kombini ile de göz kamaştıran panço uzun modelleri sayesinde tesettür giyimde tek parça şıklığı sunmaktadır. Mont ve kabanlarda olduğu gibi bu giysi giyildiğinde de içe giyilen üst ve alt giyim ürünleri rolünü kaybedecektir. Kemer, ayakkabı, çanta başta olmak üzere daha pek çok aksesuar ile bu giysiyi birleştirerek isterseniz şık veya abiye bir görüntü, isterseniz ise günlük veya spor bir görüntü oluşturabilirsiniz.

Hakkında Tesettür Elbisesi

Ayrıca Kontrol Et

tesettur gelin basi 3

Tesettür Gelin Başı Modelleri

Beyaz bir gelinlik içerisinde dünya evine girmek her kızın hayalidir. Tıpkı masallardaki gibi bir düğün …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir