Ana Sayfa / Tesettür Giyim / Tesettür Kıyafetleri Nasıl Kombinleniyor?

Tesettür Kıyafetleri Nasıl Kombinleniyor?

Tesettür kadınlar tarafından yüzyıllardır kullanılmakta. Son 20 yıldan önce kapalı kadınların seçeneği oldukça az durumdaydı. Ancak modanın küreselleşmesi tesettür giyimde de yerini buldu. Kapanmayı tercih eden kadınlar da daha şık olmak için modayı kendi giyimlerine yansıttılar. On yıl öncesi civarları kadınlar bir elbise giyip üzerine bolera giyiyordu. Çünkü uzun kollu seçeneği azdı. Ancak kapalı giyim yerlerinin artması ve tesettür giyim modası oluşması sonucunda daha fazla seçenek arasından tercih yapma şansları arttı. Artık tesettür modası olarak günümüzde yer almakta. Tesettür giyimde kapalı kadınların dikkat ettikleri bazı hususlar bulunuyor. Hatları fazla belli etmemesi ya da yaz aylarında hava alan fazla terletmeyen kumaşları çokça tercih etmeleri gibi.

tesettür kıyafet modelleri

 Genelde Tunik Tercih Edilmekte

Tunik adı verilen uzun kollu ya diz kapağına kadar gelen boyda ya diz kapağının bir tık üstü ya da neredeyse paçaya kadar uzanan kıyafetler tercih edilmekte. Tunikler ise pantolon ile kombinlenebilir ya da etekle. Pantolonlar ise yine aynı tercihten yana fazla dar olmayan bazen çok bol bazen boru paça şeklinde olabiliyor. Ya da ferace adı verilen uzun ceketler de kullanılabiliyor. Bu kıyafetler bileğe kadar kapalı olup uzun bir görüntü oluşturabiliyor. Feracelerinde birçok renk ve çeşidi bulunuyor. Kollarda kullanılan fırfır ya da kemer bölgesine takılan süsle farklı bir hava katılabiliyor.

tesettür modelleri

Tesettür kıyafetleri birçok şekilde kombinlenebiliyor.

Tesettür giyimin en önemli parçası ise hiç şüphesiz eşarp ya da şaldır. Farklı renk ve desenlerde bulunan şal ve eşarplar farklı bağlama stilleri ile farklı biçimlerde gösterime sunulabiliyor. Ancal şal ve eşarpların kıyafetle uyumu çok önemli. Bu sadece renk uyumu değil kumaş tercihi de önemlidir. Kapalı kadınlar genelde üzerinde bulunan bir renkle aynı renk bir şal kullanma yönelimindeler. Ancak tamamen zıt bir rengin kullanılması daha ferah bir görüntü oluşturabilir. Tesettür kıyafetleri sadece tunik kullanımı değil kısa bir üstte giyinilebilir. Bu üst rahat ve tarz bir etekle kombinlenebilir.  Ya da sıcak yaz aylarında en iyi alternatiflerden biri olan elbise kurtarıcı olabilir.

yazlık tesettür

Yaz aylarında ince tek parça belden oturtmalı ya da kemerle bağlanmış bir elbise şık bir görünüm oluşturur. Bahar aylarında uzun ya da kısa kollu bir elbise fark etmeksizin giyilip kot bir ceketle kombin oluşturulabilir. Kış aylarında ise kalın bir elbise ile çizme giyilip deri ceketle havalı bir görüntü oluşturulabilir. Kot ve deri ceketlerin yanı sıra uzun kollu ve dize kadar gelen önü kapatılmayan hırka ve ceketler kullanılarak birkaç parça ile çok çeşitli bir görüntü oluşturulabilir. Ayakkabılarda ise yine ya kıyafetin içinde bulunan bir renk ya her kıyafete uyum sağlayan siyah ya da tamamen zıt bir renk kullanımı olabilir. Çanta ise sırt, bel ya da kol çantası her çeşidi kullanılabilir.

Hakkında Tesettür Elbisesi

Ayrıca Kontrol Et

kiremit rengi elbise kombinleri

Kiremit Rengi Elbise Kombinleri ve Çeşitleri

Kiremit Rengi Elbise Kombinleri Günümüz dünyasında tesettürlü kadınlar kombinlerini yapmak için sürekli farklı türden elbiseler …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir