Ana Sayfa / Tesettür Giyim / Tesettür Giyimde Fırfırlı Elbise Modeli Çeşitleri ve Önerileri

Tesettür Giyimde Fırfırlı Elbise Modeli Çeşitleri ve Önerileri

Tesettür giyimde en çok kullanılan elbiseler farklı modellerle tasarlanıyor. Elbiseler, kadınların gardırobunda her zaman başköşede yer alıyor. Çünkü elbiseler hem rahat olmasıyla hem de kolay kombin yapılmasıyla tercih ediliyor. Tesettür giyimde elbise kullanımının bu kadar çok tercih edilmesi ise elbisenin tek parça olmasından kaynaklanıyor. Kullanılan parça sayısı arttığı zaman parçaların uyumunu sağlamak zorlaşıyor.Tesettür giyimde farklı birçok elbise modelleri bulunuyor. Fırfırlı elbise modeli ise bunlardan sadece biri. Fırfırlı elbisenin de kendi içinde farklı renk ve desenlerle modelleri bulunuyor. Fırfırlı elbiseler genellikle sıcak havalarda tercih ediliyor. Çünkü fırfırlı elbiseler model olarak daha geniş ve salaş bir yapıya sahip.

Uçuşlu model olarak adlandırılan fırfırlı elbiselerin belden aşağısında fırfırlar bulunuyor. Aynı zamanda bu fırfırlar elbiseye hareketlilik kazandırıyor. Fırfırlı elbiseler sadece elbisenin etek kısmında bulunmuyor. Elbisenin kol kısmında, bel kısmında, göğüs kısmında da fırfırlar bulunabiliyor. Fırfır, elbisenin üst kısmında kullanılıyorsa elbiseye daha şık bir görünüm kazandırır. Eğer fırfırlar elbisenin alt kısmında bulunuyorsa elbiseye daha spor bir görünüm kazandırabilir.

 

Tesettür Giyimde Fırfırlı Elbise Modeli Çeşitleri

firfirli elbise çeşitleri

Tesettür giyimde sıklıkla tercih edilen elbiseler farklı modellerde tasarlanıyor. Kadınların vücut tipleri farklılık gösteriyor. Bu farklılık doğrultusunda tercih edilen elbise modelleri de farklılık gösteriyor. Tasarlanan elbiseler her vücut tipi için uygun değildir. Doğru vücut tipine uygun doğru elbise ile her zaman şık ve zarif bir görünüm elde edilir.

Fırfırlı elbiseler aslında tesettür giyimin bir modeli olsa da kendi içinde de farklı modellere ayrılmakta. En çok tercih edilen fırfırlı elbise modelleri ise şu şekilde;

 • Beli kuşaklı fırfırlı elbiseler
 • Beli kemerli fırfırlı elbiseler
 • Eteği fırfırlı elbiseler
 • Dantelli fırfırlı elbiseler
 • Kadife kumaş fırfırlı elbiseler
 • Şifon fırfırlı elbiseler

Tesettür giyimde fırfırlı elbise çeşidi oldukça fazla… Fırfırlı elbiseler kendi arasında gruplara ayrılırken dikkate alınanlar ise şu şekilde;

 • Elbisenin kumaşı
 • Elbisenin deseni
 • Elbisede fırfırın yeri

Fırfırlı elbise modeli için, üretiminde farklı kumaşlar kullanılıyor. Şifon ve keten kumaşlar en çok tercih edilen kumaşlardan ikisidir. Fırfırlı elbiseler gruplandırılırken elbisenin hangi kumaştan üretildiği, elbisenin rengi ve deseni, elbise üzerinde fırfıra nerede yer verildiği etkili oluyor. Elbiseler farklı renk ve desenlerde üretiliyor. Bazı elbise modellerinde baskılar kullanılıyor. Çeşitli kumaşlarla mevsime özel elbiseler tasarlanıyor. Aynı zamanda elbise, günlük ya da özel günler için tasarlanıyor. Elbisede kullanılan fırfırın nerede kullanıldığı önem taşıyor. Genellikle tesettür giyimde fırfırın yerine göre elbise tercih ediliyor. Çünkü fırfırın yeri değiştiği zaman elbisenin de modeli değişiyor.

Fırfırlı Elbisede Fırfırın Yeri Neden Önemli?

fırfırlı elbise

Elbisede fırfır her zaman dikkat edilmesi gereken bir konudur. Fırfırın kullanıldığı yer değişiklik gösterdiği gibi elbise modeli de değişmektedir. Elbise seçimi yapılırken vücut tipi göz önünde bulundurulmalıdır. Aynı zamanda elbisenin nerede kullanılacağına da dikkat edilmelidir. Fırfırlar, elbisenin havasını ve kullanım alanını etkiler.

Tesettür giyimin en önemli parçalarından olan fırfırlı elbiseler geniş kullanım alanına sahiptir. Fırfırlı tasarım elbiseler günlük hayatta ya da özel günlerde kullanılabilir. Kolay bir şekilde kombin yapılan bu elbiseler hem şık ve zarif görünüm sağlar hem de oldukça rahattır. Fırfırlar, elbisenin kol kısmında kullanılabilir. Kol kısmı fırfırlı elbiselerde dikkat edilmesi gereken şey vücut yapısıdır. Eğer kollar kalınsa kol kısmı fırfırlı elbiseler tercih edilmemelidir. Çünkü fırfırlı elbiseler kol kısmını daha geniş gösterir.

Göğüs kısmında kullanılan fırfırlar dikkatli kullanılmalıdır. Elbisenin göğüs kısmında yer verilen fırfırlar göğüsleri daha çok ön plana çıkarır. Karın ve bel kısmında kilo problemi yaşayanlar elbise seçimini bu doğrultuda yapmalıdır. Eğer karın ve bel kısmında sorun yaşayanlar bu kısımlarda fırfır kullanılmış elbiseleri tercih ederse hata yaparlar. Çünkü burada kullanılan fırfırlar bu bölgelerin daha geniş görünmesine neden olur. Aynı zamanda belde kemer ve kuşak kullanılan elbiseler, bel ve karın bölgesinde kilo problemi yaşayanlar tarafından tercih edilmemelidir. Kemer ve kuşak, belden sıkacağı için karın bölgesini daha çok ön plana çıkarır.

Eğer elbisenin etek kısmında fırfır kullanılıyorsa fırfırın modeli dikkatle belirlenmelidir. Boydan fırfırlar olduğu gibi sadece eteğin uç kısmında kullanılan fırfırlar da bulunmaktadır. Büyük bedenlerde fırfırlı elbise tercih edilirken dikkat edilmelidir. Çünkü büyük bedenlerde kullanılan fırfırlı elbiseler daha geniş bir görüntünün oluşmasına neden olur.

Tesettürde Fırfırlı Elbise Önerisifırfırlı elbise çeşidi

Tesettürde fırfırlı elbise önerisi olarak aşağıda yer alan maddeler tavsiye edilmektedir.

 • Sıcak havalarda daha ince ve hafif kumaşlardan üretilmiş elbiseler kullanılmalı.
 • Soğuk havalarda kalın ve sıcak tutacak kumaşlardan üretilen elbiseler kullanılmalı.
 • Büyük bedenlerde elbise seçimi yapılırken fırfırın yerine dikkat edilmeli.
 • Çok karışık renklerin ve desenlerin kullanıldığı elbiselere şans verilmemeli.

Fırfırlı elbise seçiminde mevsime ve kumaşa dikkat edilmeli. Aynı zamanda büyük bedenlerde fırfırın kullanım yerine dikkat edilmeli. Eğer özel bir davete gidiliyorsa ya da elbiseyi geniş beden biri kullanacaksa elbisede çok fazla renk ve desen karışıklığına izin verilmemeli. Fırfır, elbisede kullanıldığı zaman elbiseye hareketlilik kazandıracaktır. Bu nedenle fırfırlı elbiseler daha sade tercih edilebilir.

Hakkında Tesettür Elbisesi

Ayrıca Kontrol Et

tesetturde uzun yelek ve hirka secimi

Tesettürde Uzun Yelek ve Hırka Seçimi İçin Tavsiyeler

Günümüzde birçok bayan özellikle Müslüman kadınlar başlarını örtmekte ve tesettürlü kıyafetler giymektedir. Bu anlamda göze …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir