Ana Sayfa / Aksesuar & Hazır Duvak / Tesettür Gelin Başı Modelleri

Tesettür Gelin Başı Modelleri

tesettur gelin basi 4

Beyaz bir gelinlik içerisinde dünya evine girmek her kızın hayalidir. Tıpkı masallardaki gibi bir düğün günü, prensesler gibi olmak istenir. Bunun sırrı ise gelinlikten ve gelin başı tercihinden geçer. Açık kadınlar için baştaki ağırlık saçlara verilir ve asıl gösterişi saçlar sağlar. Fakat tesettürlü kadınlarda saç, duvak, çiçek üçlüsünün yerini kumaş, bone, duvak, çiçek dörtlüsü yerine getirir. Dolayısıyla açık kadınlarda saçın verdiği görüntü kapalı kadınlarda kumaş ile sağlanır. Bu da tasarımda uğraşı, detayları iki katına çıkarır. Tesettür gelin başı seçiminde pek çok kıstas vardır; fakat öncelikle gelinlik seçiminde hassas olmanız gerekir. Günümüzde kişiye özel gelinlik imalatı yapıldığı gibi hazır modeller arasında da sınırsız bir alternatif mevcuttur. Bu yüzden siz nasıl görünmek isterseniz o tarz bir gelinlik bulabilirsiniz. Burada asıl detay, tercihinizin size yakışmasıdır. Gelinlik modeliniz ile gelin başı modeliniz örtüşür ise hoş bir ahenk elde edebilir, organizasyonunuzun prensesi olabilirsiniz.

Tesettür Gelin Başı Modelleri

tesettur gelin basi tesettür giyim

Tesettür gelin başı modellerinde en önemli detay, gelinlik ile uyumlu bir tercih yapmaktır. İlk başta gelinliğinizi seçerseniz başınızı daha kolay belirleyebilirsiniz. Eğer tam tersini yaparsanız karşınıza çok fazla gelinlik modeli çıkar ve bu, kafanızın karışmasına neden olur. Ayrıca aksesuarlı bir gelinlik modeli seçerseniz gelinliğin üzerindeki aksesuarlarla başın üzerindeki aksesuarların uyumlu olması gerekir. Mesela seçtiğiniz gelinlik modeli gösterişli ise başın daha sade olmasını tercih edebilirsiniz. İcabında küçük bir aksesuarla şık bir görünüm elde edebilirsiniz. Şayet gelinliğiniz sade ise başta biraz daha gösterişli bir model ile dikkatleri toplayabilirsiniz.

Yüz Tipine Göre Tesettürde Gelin Başı Modelleri

tesettür gelin başında modeller

Tesettür gelin başı modelleri seçiminde en önemli detaylardan birisi yüz tipidir. Yüz tipinize göre modelleri şöyle detaylandırabiliriz:

  • Dikdörtgen yüz tipi: Eğer dikdörtgen yüz tipine sahip özellikle bonenize dikkat etmeli, bonenizi çok sıkı kullanmalısınız. Bu sayede yüzünüzü daraltır ve oval bir görünüm kazanmasını sağlayabilirsiniz. Eşarbınızı da olabildiğince esnek bağlayarak kombin yapabilirsiniz. Abartılı aksesuarlar yerine bir taç kullanarak güzelliğinizi yansıtabilirsiniz.
  • Kare yüz tipi: Kare yüz tipine sahip olmanız ayı zamanda keskin yüz hatlarına sahip olduğunuz anlamına gelir. Bu durumda başörtünüzü çok sıkı bağlamamalısınız. Eğer sade bir gelinlik tercihinde bulundu iseniz süslü aksesuarlarla keskin yüz hatlarınızı yumuşatabilir, esnek bir görünüm elde edebilirsiniz.
  • Üçgen yüz tipi: Üçgen bir yüz tipine sahip olmanız dar bir alına ve geniş bir çeneye sahip olmanız anlamına gelir. Bu durumda alnınızı kapatmaktan ve daha fazla daraltmaktan kaçınmalısınız. Alnınıza kadar uzanan bir aksesuar alnınızı kapatacağından yanlış seçim olacaktır.
  • Kalp yüz tipi: Kalp yüz tipine sahipseniz ters üçgen yüze sahip olduğunuzu söyleyebiliriz. Bu durumda yüzünüz alından itibaren genişleyip çene bölgesine doğru daralıyor demektir. Dolayısıyla tercihinizi alnınızı dar gösterecek modellere yoğunlaştırmalısınız. Yani alın bölgenizi sıkacak bir eşarp bağlamalısınız. Bonenizi alından biraz çıkardığınızda dilediğiniz aksesuarı kombininizde kullanabilirsiniz.
  • Uzun yüz tipi: Eğer uzun bir yüz tipine sahipseniz boneniz ile alnınızı olabildiğince kapatabilir, yüzünüzün daha küçük görünmesini sağlayabilirsiniz. Topuzunuzu diğer yüz tiplerine nazaran biraz daha aşağıya yaptırabilir, alından sarkan aksesuarlar tercih edebilirsiniz.

Yeni Yılın Tesettür Gelin Başı Modelleri

tesettür aksesuar

  • Duvaklı modeller: Son yıllarda tüllü tesettür gelin başı modelleri büyük ilgi görüyor. Bu durumda düz bir tül yerine mini incilerle bezeli bir tülden yana tercihinizi kullanabilirsiniz. Gelinlik ve duvağın hoş bir uyumuyla tarzınızı ortaya koyabilirsiniz.
  • Çiçekli modeller: Çiçekli modeller özellikle sonbahar mevsiminde yapılan düğünlerin vazgeçilmezidir. Sonbahar çiçekleriyle bezeli mini bir taç özellikle açık havada yapılan düğünlerde sizi çok daha şık gösterebilir.
  • Sade modeller: İlla ki her gelin gösterişli olmak zorunda değil. Tercihinizi sadelikten yana kullanabilirsiniz. Eğer gelinlik modeliniz kabarık ve gösterişli ise sade tesettür gelin başı seçimi yapabilirsiniz. Aksi taktirde her yeri abartılı yaptığınızda çok ağır bir gelin görünümüne dönüşebilirsiniz. Bu da sizi doğallıktan uzaklaştırır.
  • Bantlı modeller: Bantlı modeller özellikle ince şeritli taşlı bir banttan oluşur. Bu sayede hem sadeliği bozmaz hem estetiği arttırabilirsiniz.
  • Taçlı modeller: Tesettür gelin başı seçenekleri arasında en çok tercih edilenlerden birisi taçlı modellerdir. Üstelik taçlı modeller hiçbir zaman modasını kaybetmiyor. Sade ve dantel işlemeli bir gelinlik tercihi yaptıktan sonra inci taşlı ve gösterişli bir taç ile başınızı süsleyebilirsiniz. Hiç abartı durmayacağı gibi gayet şık bir görünüm ortaya çıkacaktır.

Tesettür Gelin Başlarında Aksesuar Detayları

tesettürde gelin başı

Görüldüğü gibi muhafazakâr kadınların da şıklığını, estetiğini yansıtabilecek çok sayıda alternatif vardır. Burada tekrar vurgulamak gerekirse en temel detay gelinlik ile başın uyumunu yakalamaktır. Özellikle zıtlıklardan yararlanılarak çok daha iyi bir uyum yakalanabilir.

Birbirinden farklı aksesuarlar, tokalar kullanabilirsiniz. Düğününüzün yapılacağı mekâna ve konsepte uygun tarzda seçenekler belirleyebilirsiniz. Özellikle boncuklar, ışıltılı taşlar, inciler, çiçekler, küçük iğneler ve tokalar gelinlerin çok daha fazla ilgisini çekmekte, çok daha estetik sonuçlar ortaya çıkmaktadır.

Hakkında Tesettür Elbisesi

Ayrıca Kontrol Et

tesettur balik elbise modeli

Tesettürde Balık Elbise Modeli ve Önerileri

Balık elbise olarak adlandırılan elbise modeli, kesiminden kaynaklı olarak bu ismi almıştır. Elbiseler, kadınların en …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir