₺0,00

Sepetinizde ürün bulunmuyor.

Pileli Tesettür Elbise Modelleri ve Önerileri

Giysi ve kıyafet kelimelerinin eş anlamlısı elbisedir. İlk elbise insanlık tarihinin başladığı yıllarda, bedeni örtmek ve soğuğa karşı korumak amaçları ile hayvanların derileri kullanılarak dikilmiştir. İlk elbiseden bugüne moda dünyasında pek çok şey değişmiştir. Geçen uzun sürede birbirinden farklı kumaşlardan birbirinden farklı modellerde elbiseler dikilmiştir. Bilinen elbise çeşitlerinden bazıları şunlardır: Halter yaka, tek omuz, çift askılı, balon, balık, prenses, kalem, gömlek, polo yaka, ceket, kot, peplum, pileli tesettür elbise vs.

Tesettür Giyimde Elbisenin Kullanımı

pileli tesettur elbise

Uzun bir tarihi geçmişe sahip olan elbise, tesettür giyim içinde vazgeçilmez bir konumdadır. Farklı model, renk, kumaş ve desen seçenekleri ile elbise hem yaz hem de kış aylarında rahatlıkla kullanılabilmektedir.

Farklı modellerinin bulunması sebebiyle günlük ve spor giyim için uygun olduğu gibi ofis ve gece şıklığı içinde oldukça uygundur. Vücut yapısına uygun olan elbisenin seçimi sayesinde kişinin tek parça kıyafet ile şık bir görüntü elde etmesi mümkün olmaktadır. Tesettür giyime uygun olarak dikilmiş olan vücut hatlarını belli etmeyen, uzun boy ve uzun kol elbiselere dolabınızda mutlaka yer vermenizi öneriyoruz.

Tesettür Elbise Seçerken Nelere Dikkat Edilmelidir?

pileli tesettur elbise2

  • Elbisenin tesettüre uygun olması için; iç göstermeyen kumaştan dikilmesi ve vücut hatlarını belli etmemesi gerekmektedir.
  • Kişinin vücut yapısını tanıması ve vücut yapısına uygun olacak şekilde elbise seçimini gerçekleştirmesidir. Vücut yapısına uygun olmayan elbiseler kesinlikle tercih edilmemelidir.
  • Elbisenin vücudun kusurlarını gizleyecek şekilde seçilmesi gerekmektedir. Örneğin boyu kısa olan bir kadın ayakları kapatacak uzunlukta bir elbise tercih etmeli, kilo problemi yaşayan kadınların ise daha koyu renk elbiseler tercih etmelidir.
  • Seçilecek elbisenin rengi oldukça önemlidir. Çünkü elbise seçiminde dikkat edilecek bir diğer husus ise elbisenin rengi ile kişinin ten renginin uyumlu olup olmadığıdır.

Pileli Tesettür Elbise Nedir?

pileli tesettur elbise4

Tesettür elbise modellerinden birisi ise pileli elbiselerdir. Bu elbise modeli dikilirken kumaş eşit aralıklar ile katlanarak birbiri üzerine gelecek şekilde dikilmektedir. Kumaşa şekil verme işlemi makinelerde değil elde yapılmaktadır. Bu model tesettür elbiselerin tamamında kullanılabileceği gibi sadece alt kısmında, sadece üst kısmında veya sadece etek ucu kısmında kullanılabilir.

Pileli etekler ilk olarak 1925 yılında kullanmış ve bu dikim tarzı daha sonrasında perdelerde, pantolonlarda ve tesettür elbiselerde de kullanılmıştır. Bir süre bu dikim tarzı rafa kaldırılsa dahi daha sonrasında çeşitli renk ve desendeki pileli tesettür elbise çeşitleri, mağazaların vitrinlerini süslemeye devam etmiştir. Günümüzde de bu model elbiselere sıklıkla rastlanmaktadır.

Pileli Tesettür Elbise Kimlere Yakışır?

tesettur elbisesi

Bu elbise modelini hemen hemen tüm vücut tipleri için uygundur. Bu model elbiselerde önemli olan husus az mı yoksa çok mu pileli olduğu ile ilişkilidir. Elbise seçiminde bu kriter göz önünde bulundurulmalıdır. Çünkü az olduğunda kişiyi geniş göstermekte, sık olduğunda ise olduğundan daha zayıf göstermektedir. Açık ve koyu renge göre de elbisenin kişinin üzerinde duruşunun farklılık göstereceği unutulmamalıdır. Ayrıca etek ucunda bulunduğunda bacak boyunu daha da uzun gösterdiği bilinmektedir. Kişinin vücudunu tanıyarak seçim yapması istediği görüntüye ulaşması için oldukça önemlidir.

Pileli Tesettür Elbiseler Pantolon İle Birlikte Kullanılabilir Mi?

tesettur giyim

Ayak bileği ile diz kapağı arasında bir boya sahip olan bu model elbiseleri tesettürlü olan hanımlar pantolon ile birleştirerek şık bir görüntüye ulaşabilirler. İki farklı kıyafeti birleştirirken dikkat edilmesi gereken bazı hususlar bulunmaktadır. Bunlardan ilki ise iki kıyafetin kumaşlarının aynı olması ya da uyumlu olmasıdır. İkincisi; renklerinin ve desenlerinin birbirini tamamlamasıdır. Üçüncüsü ise her ikisinin de aynı tarz olmasıdır. Bu üç hususa dikkat edildiği zaman bütün bir görüntü ortaya çıkar. Dikkat edilmediğinde ise her iki kıyafette birbirinden ayrı durarak görüntüyü bozmaktadır.

Pileli Tesettür Elbise Günlük Giyimde Kullanılabilir Mi?

Bu modeldeki elbiseler günlük kullanıma oldukça uygundur ve sıklıkla tercih edilmektedir. Bu model elbiselerin kalın kumaşlı olanlarını kışın botlar ve çizmelerle; ince kumaşlı olanlarını ise yazın spor ayakkabılar, terlikler ve sandaletlerle kombinleyerek kullanabilirsiniz.

Pileli Tesettür Elbise İle Şık Olunabilir Mi?

tesettur elbise

Tok duran bir kumaştan ve kişinin ten rengine uyumlu bir renkten dikilmiş olan bu model elbiseler, birkaç doğru parça ile birleştirildiğinde kişileri şık bir görüntüye ulaştırır. Çanta, ayakkabı, başörtüsü ve aksesuarların doğru kullanılması oldukça önemlidir. Ayrıca az desenli veya desensiz olan ve koyu renk olan tesettür elbiselerin kişileri daha şık gösterdiği unutulmamalıdır. İş hayatında, nişan, düğün, kına veya sünnet gibi organizasyonlarda bu elbiseyi tercih ederek bulunduğunuz yerde dikkatleri üzerinize toplayabilirsiniz.

Pastel Tonlar Çiçekli ve Geometrik Desenler

Pastel tonlara ve çiçekli veya geometrik desenlere sahip olan elbiseler modanın gözdesi konumundadır. Sizlerde pileli tesettür elbise seçerken pastel tonları, çiçekli desenleri ve geometrik desenleri tercih ederek modaya uyum sağlayabilirsiniz.

Bu model elbiselerde ürün çeşitliliğinin fazladır. Bu sayede her zevke, her bedene ve her keseye uygun bu modelden tesettür elbise bulunabilir.

İncelemeler

İlgili Konular