₺0,00

Sepetinizde ürün bulunmuyor.

Kapalı Şal Modelleri

Kapalı kadınlar sadece kıyafet seçimleriyle değil eşarp ya da şallarını bağlama biçimleriyle de farklılık yaratabiliyor. Modanın genişlemesi kapalı olan kadınları da etkilemiş bulunmakta. Bu gelişme onları daha modern bir görünüme kavuşmalarını ve kapalı olanların da istediği gibi farklılık ve moda algısı yaratma seçeneğini oluşturdu. Bir çok kapalı kadın her gün aynı şal modeli yapmaktan sıkılabiliyor ve farklılık istediğinden bu farklılığını gösterme biçimini sadece kıyafetiyle yansıtmıyor.

Şal Bağlama Modeli 1

Değişik modellerde uyguladığı şal yapımı ile farklı bir görünüme kavuşuyor. Ya da düğün, nişan, söz, sünnet,  kına gecesi gibi özel günlerde daha özenli görünmek isteyebiliyor. Bu yüzden şal bağlama stilleri geliştiriyorlar. Bazen tek şal ile bazen iki şal kullanarak bazen çiçek kullanarak farklı görünümler oluşturmak mümkün. Bunlardan bazılarını açıklayacak olursak;

Kapalı Şal Modelleri

Öncelikle bone takılır. Üstüne herhangi bir şal konulur. Çene altından bağlanır. Ucu çene altından geçirilerek kafanın tepe noktasına tutturulur. Kafanın arka tarafında kalan sırttaki kısım alınıp başa geçirilir ve iki uç bağlanır. Çene altındaki kısım bağlanılan iki ucun üst tarafına geçirilir ve yeni farklı bir görünüm elde edilir.

Şal Bağlama Modeli 2

Sadece günlük yaşam için değil, özel günler için de kullanılan pek çok model var. Bunun bir örneği de;

Kapalı Şal Modelleri2

Bone takılır. Şal üzerine geçirilir. Çene altından bağlanır. Öbür ucundan tutulur çene altından geçirilerek kafanın tepe noktasının arka tarafına doğru iğne ile tutturulur. Boşta kalan uç alınır tekrar çene altından geçirilir. O da kafanın tepe noktasının arka tarafına doğru iğne ile tutturulur. Seçilen çiçek ya da takılabilecek obje iğne ile hareketli olan tarafa tutturulur. Düğün, nişan, söz, kına gecesi ya da sünnet gibi insanların farklılık yaratmak istediği ortamlarda kullanılabilir.

 

Şal Bağlama Modeli 3

Kapalı Şal Modelleri3

Çok farklı görünmeyen ama farklı olduğu belli olan kolay yapılan şal modelleri de mevcut. Örneğin üstteki resimdeki gibi;

Bone bağlanır. Şal eşit olmayacak şekilde kafaya geçirilir. Tam çene altından değil kenardan iğne ile tutturulur. Ucundan tutulur ve kafanın sol kulak kısmına tepede çizgi oluşacak şekilde tutturulur.  Öbür uç alınır ve boyundan dolanılarak yan tarafa iğne ile tutturulur. Öbür tarafta kalan uç ise aynı tarafa dolandırılmadan iğne ile tutturulur. Böylece bağlama yönü farklılaştırılması ile farklı bir görünüm oluşur.

Kapalı şal modelleri farklı biçimde göstermek isteyenler illa kendi yapacak diye bir kaide yoktur. Birçok internet sitesinde farklı bone ya da şallar satışa sunulmakta. Bunlardan bazı örnekler balıksırtı örme gibi duran hazır olan bazı eşarplardır. Ya da kafanın üst kısmında katman katman duran ve dalga havası veren birçok şal satışı bulunmakta.

Kadınlar yüzyıllardır farklı şeyleri denemeyi sever ve kapalı kadınlar da bunu şallarını sadece başlarını örten bir parça olmaktan çıkartıp kendi moda algılarını yaratmışlardır.

Kapalı Şal Modelleri

İncelemeler

İlgili Konular